اصطلاحات دنیای تبلیغات اینترنتی(CPC,PPC و…)

اگر شما هم تصمیم به تبلیغات در اینترنت گرفته باشید، اصطلاحات مختلفی را شنیده اید که شاید معنی برخی از آنها را نمیدانید. در این مقاله سعی داریم به تعریف مهمترین اصطلاحات بپردازیم، پس اگر شما هم علاقه مند به این موضوع هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

Pay Per Click) PPC)

پرداخت به ازای هر کلیک، شیوه‌ای از تبلیغات است که در آن تبلیغ‌دهندگان به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغاتشان انجام می‌شود هزینه پرداخت می‌کنند. معمولا این هزینه مقدار ثابتی دارد.

Cost Per Click) CPC)

هزینه هر کلیک، مانند ppc است اما هزینه آن بر اساس فاکتورهایی چون رقابت بین کلید واژه‌های انتخابی و حجم جستجو متغییر است. بنابراین قیمت ثابتی ندارد.

Cost Trough Rate) CTR)

نرخ کلیک خوردگی، نسبت افرادی که تبلیغات شما را دیده اند به کسانیکه روی تبلیغ کلیک کرده اند گفته میشود.

Cost Per Impressions) CPI)

هزینه به ازای تاثیر، تبلیغ کننده در ازای هربار نمایش تبلیغات یا وبسایت موردنظر به مشتریان بالقوه، به نمایش دهنده تبلیغ هزینه پرداخت می کند. در این شیوه پرداخت حتما نباید بازدیدکنندگان روی آگهی کلیک کنند.

Cost Per Mill) CPM)

هزینه ی تعداد نمایش، تبلیغ کننده برای هر هزار بار نمایش تبلیغ، مبلغ ثابتی را میپردازد.

تبلیغات بر مبنای CPM برای کسب و کارهای که به دنبال ایجاد برندینگ و معرفی محصول و خدمات خود در کوتاه ترین زمان و به صورت گسترده هستند مفید خواهد بود.

Cost Per Acquistion) CPA یا Cost Per Action)

هزینه به ازای حصول (برخی با ppa هم میشناسند)، یک مدل قیمت گذاری در کمپین تبلیغاتی است که بر این اساس، هزینه زمانی پرداخت خواهد شد که نتیجه آن هدایت، تبدیل و یا فروش برای تبلیغ کننده باشد. در واقع تبلیغ کننده در ازای انجام هر عمل موردنظر توسط کاربر مانند کلیک، پر کردن فرم، ثبت نام خبرنامه و … هزینه پرداخت می کند.

این مطلب را از دست ندهید:  بازاریابی درونگرا و بازاریابی برونگرا
Cost Per Sales) CPS)

هزینه به ازای فروش، تبلیغ کننده برای هر فروش که مستقیما از تبلیغات حاصل شده، هزینه یا پورسانت پرداخت می کند. بیشتر پلن های مشارکتی بر اساس این مدل طراحی می شوند.

Call To Action) CTA)

دکمه دعوت کننده به عمل، یک متن یا یک دکمه که مشتری را برای کلیک کردن روی بنر تبلیغاتی راهنمایی میکند. برای مثال، “بیشتر بخوانید”، “دانلود”، “خرید” و … میتواند به مشتری جهت هدایت به سایت شما کمک کند. (ساخت دکمه فراخوان مناسب)

Test A/B) A/B)

تست A/B به مدیران و کارشناسان تبلیغات این امکان را می‌دهد تا بتوانند صفحه فرود موثر تری ایجاد کنند. در واقع با تغییری که در یک بخش از ساختار صفحه فرود یا رنگ، تصویر، عنوان و زیر عنوان تبلیغ می‌دهید می‌توانید در یک بازه زمانی مشخصی ببینید که آیا این تغییر به بهتر شدن فروش شما کمک کرده است یا خیر؛ همچنین با استفاده از این تست می‌توانید ببینید مشتریان شما به چه تغییراتی عکس‌العمل مثبت و به کدامیک عکس‌العمل منفی نشان داده‌اند. (طراحی تست A/B مناسب)

Bounce Rate

نرخ ریزش، مشخص میکند چه تعداد افراد وارد صفحه فرود شما شده‌اند و بدون دیدن سایر صفحات سایت به سرعت خارج شده و صفحه را بسته‌اند.

Conversion

نرخ تبدیل، زمانی که بازدیدکننده یک عمل هنگام بازدید از وبسایت شما انجام دهد، یک تبدیل صورت گرفته است. عمل موردنظر می تواند خرید، عضویت، دانلود و یا ثبت نام برای خبرنامه باشد.

Impressions

نرخ تاثیر، به تعداد دفعاتی اشاره دارد که تبلیغ برای جامعه هدف نمایش داده می شود. این اصطلاح ممکن است در مورد یک وبسایت و مجموع تعداد دفعات نمایش صفحات آن نیز استفاده شود. برای مثال یک بازدید کننده می تواند از ۵ صفحه یک وبسایت بازدید کند که نتیجه آن تولید ۵ تاثیر خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید:  نقش شبکه های اجتماعی در تبلیغات دهان به دهان
ROI

نرخ بازگشت سرمایه، نسبت سود بدست آمده به کل هزینه ها میباشد. (روش محاسبه نرخ بازگشت سرمایه)

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *