اصول ویروسی شدن یک تبلیغ

شاید با شنیدن نام ویروس یاد بیماری و مشکلات بیوفتید اما در موضوع تبلیغات و بازاریابی این طور نیست. در عرصه تبلیغات نحوه عملکرد ویروس یعنی انتقال از یک سلول به سلول دیگر مدنظر است، به اینصورت که یک فرد در تبلیغات ویروسی یا Viral Marketing محصولات شما را به دوستان خود معرفی میکند و در رابطه با خدمات شما صحبت میکنند.

برای اینکه تبلیغ شما خاصیت ویروسی پیدا کند رعایت کردن نکاتی الزامی است. درصورتیکه تمایل داشته باشید با این نکات آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

اعتبار اجتماعی (Social Currency)

کاربران مواردی را با دوستان خود به اشتراک می گذارند که باعث بهبود جایگاه آنها نزد دیگران شود.

لاکچری زندگی کردن برای بسیاری از افراد خوشایند است، به همین دلیل به سادگی می توانید با جستجوی نام رستوران های گران و خاص صد ها عکس پیدا کنید که مردم این رستوران را روی عکس های خودشان تگ کرده اند، اما اگر اسم یکی از مغازه های جگر فروشی جنوب شهر که هیچ ویژگی ممتازی ندارد را در اینستاگرام جستجو کنید احتمالا عکس های زیادی را پیدا نخواهید کرد.

اگر شما میخواهید از تبلیغات ویروسی استفاده کنید، باید کاری کنید که مشتریانتان با افتخار و غرور در مورد شما صحبت کنند.

داستان سرایی

یک شرکت سازنده مخلوط کن برای تبلیغ مخلوط کن های خود هر چیزی را که خیلی سخت به نظر می رسید درون مخلوط کن می ریختند و فیلم آن را بر روی یوتیوب آپلود می کردند، فیلم هایی از ریختن آی پد، مدل های مختلف آیفون ، مونوپاد سلفی و … در مخلوط کن. این شرکت با این روش موفق شده است بیش از ۸۹۲ هزار دنبال کننده در یوتیوب جذب کند و ویدیو های این شرکت تا کنون صد ها هزار بار توسط علاقه مندان دیده شده است بدون اینکه این شرکت برای تبلیغات به صورت مستقیم هزینه ای پرداخته باشد!

این مطلب را از دست ندهید:  امکانات اینستاگرام برای صاحبان مشاغل

 

احساسات (Emotions)

هرچه بیشتر بتوانید احساسات را برانگیزید، پیام شما بیشتر به اشتراک گذاشته خواهد شد.

خبرگذاری ها این موضوع را به خوبی می دانند و از این موضوع تا حد ممکن استفاده می کنند. به همین دلیل ممکن است از جملات منفی و احساسی خبر ها برای افزایش فروش یا بازدید و… خود استفاده می کنند.

مانند: فرو ریختن ساختمان پلاسکو و زیر آوار ماندن آتشنشانان || دیدار رییس جمهور مالزی با همتای ترک خود

کدام خبر موجب برانگیختگی احساسات شما میشود؟

توجه کنید که نباید در بازاریابی روی احساسات منفی تمرکز کرد زیرا در اغلب موارد وجهه کسب و کار شما را تخریب می کند. بنابراین بهتر است از انگیزاننده های قوی احساسی و مثبت برای تبلیغات ویروسی استفاده کنید.

ارزش کاربردی

اگر مردم محصولات و خدمات شما را مفید و کاربردی ببینند آن را با دیگران به اشتراک می گذارند.

اگر محصول یا خدمات شما به مردم کمک کند تا مشکلات آنها را حل کند و بتوانند بهتر زندگی کنند، مردم این ارزش را با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت.

قلاب ها (Triggers)

قلاب ها یا تریگر به معنی چیزهایی هستند که مخاطب را به فکر محصول شما می اندازند. بطور مثال کیت کت، در زمان تبلیغات خود یک فنجان قهوه را کار شکلات قرار داد. قهوه در تبلیغات بصورت اتفاقی یا برای زیبایی نبود. بسیاری از افراد در جامعه مدنظر کیت کت نوشیدنی قهوه را انتخاب میکردند بنابراین بسیاری از افراد هنگام نوشیدن قهوه یاد شکلات کیت کت میوفتادند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *