ایجاد یک بازاریابی دهان به دهان خوب

بازاریابی دهان به دهان (برای مطالعه مفهوم بازاریابی دهان به دهان کلیک کنید) یک راهکار موثر و کم هزینه برای تضمین یک مسب وکار جدید است. همچنینبازاریابی دهان به دهان یک راه مناسب برای ایجاد حس اعتماد بوسیله ی مشتریان راضی است.
اغلب کسب و کارهای کوچک فکر می کنند بازاریابی دهان به دهان یک تبلیغ رایگان است. اما بازاریابی دهان به دهان به قدری حائز اهمیت است که شرکت های بزرگ میلیون ها دلار هزینه می کنند تا با راه اندازی کمپین های تبلیغاتی بر مصرف کننده اثر بگذارند.

در این مقاله به راهکارهایی میپردازیم که با استفاده از آن میتوانید یک بازاریابی دهان به دهان خوب راه اندازی کنید.

۱- ایجاد محصول و خدمات عالی

مشتریان تنها زمانی از شما راضی خواهند بود که آنچه که شما می فروشید و یا چگونه آن را فروخته اید، باید با آنچه که مشتریان شما انتظار دارند مطابقت داشته باشد. لطفا توجه کنید که اگر مشتریان شما از خریدشان ناراضی باشند در مورد تجربه ی بدشان همه جا با صدای بلند شکایت می کنند و به این صورت تبلیغات دهان به دهان به ضرر شما تمام خوهد شد.

۲- ایجاد خدمت به مشتریان عالی

به رفتار با مشتریان خود اهمیت دهید. به عنوان مثال: لبخند زدن به مشتریان هنگام ملاقات یا مکالمه تلفنی. پاسخ دادن مودبانه به سوالهای مشتریان. مشتریان را بیش از حد منتظر نگذارید. در صورت امکان بجای تلفن گویا یک شخص حقیقی جواب تماس آنها را بدهد. اگر سرویسی ارایه میکنید وقت شناس باشید و تغییرات را اطلاع دهید.

این مطلب را از دست ندهید:  چگونه محصول و خدمات خود را در شبکه های اجتماعی معرفی کنیم
۳- مهربان و دوستانه رفتار کنید

زمان ملاقات با مشتریان یک لبخند به همراه داشته باشید و از آنها بپرسید که چطور می توانید به آنها کمک کنید. اگر نام مشتری را می دانید او را با نامش صدا کنید (مخصوصا در تماس ها تلفنی). خود را مشتاق کمک کردن به آنها نشان دهید.

۴- از تخصصی صحبت کردن بپرهیزید

اگر محصول یا خدمتی تکنیکال ارایه می دهید مشتری را بخاطر اینکه در فهم مفاهیم تخصصی بیان شده از سمت شما مشکل دارد دلخور نکنید و او را وادار به سکوت نکنید. جواب خود را به نحوی که برای مشتری قابل فهم باشد بیان کنید.

۵- از مشتریان خود تشکر کنید

از مشتریان خود بابت استفاده از محصول و خدماتتان قدردانی کنید. این قدردانی میتواند یک پیام تشکر یا دادن یک هدیه به مشتری باشد

۶- با مشتریان سریعاً تماس بگیرید

مشتریان نباید نگران باشند که چه موقع محصول یا خدمتتان به آنها تحویل داده خواهد شد. تماس یا ایمیل آنها را در اسرع وقت پاسخ دهید و آنها را از وضعیت مطلع کنید.

۷- به هیچ وجه با مشتریان مشاجره نکنید حتی اگر آنها از شما شاکی باشند

از مشتری پوزش بخواهید حتی اگر میدانید او اشتباه می کند. در حل مشکلش به او کمک کنید، به او جایگزینی پیشنهاد دهید. قسمتی یا تمام هزینه ی پرداختی او را بازگردانید.با حل کردن سریع مشکل مشتری عصبانیت او را به وفاداری تبدیل کنید.

۸-  بیش از حد پیام ندهید

مراقب این نکته باشید که بیش از حد ایمیل زدن، خبرنامه فرستادن و ارسال پیام های متعدد حوصله مشتریتان را سر میبرد.

این مطلب را از دست ندهید:  تبلیغات در اینستاگرام
۹-  در بین مشتریان خود حضور یابید

در جلسات سخنرانی، همایش ها، نمایشگاه ها و رویدادهای مربوط به کسب و کارهای خود حضور پیدا کنید و با مردم صحبت کنید تا بدانید آنها چه می خواهند، چه چیزی برای آنها مهم است و با چه چالش هایی رو برو هستند. با این اطلاعات می توانید آنچه را که برای آنها منفعت ایجاد میکند عرضه کنید.

۱۰-  در رسانه های اجتماعی فعال باشید

برای کمپانی خود فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین، توییتر و اینستاگرام راه اندازی کنید .از مشتریانتان بخواهید تا صفحات شما را دنبال کنند. در وبسایت خود دکمه ی اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی را قرار دهید.

۱۱-  تحسین که می شوید آنرا علنی کنید

اگر یک خبرگزاری درباره ی شما مطلبی نوشت، اگر جایزه ای را برنده شدید بگذارید دیگران هم مطلع شوند. حجم استفاه مردم از محصولاتتان و نظرات دیگران را راجع به شرکتتان در وبسایت و شبکه های اجتماعی نشر دهید.

۱۲-  نام شرکت و اطلاعات تماس شما باید به راحتی پیدا شود

در تمامی صفحات وبسایت و شبکه های اجتماعی شماره شما باید مشهود باشد.

۱۳-  معرفی مشتریان به شرکت هایی که رغیب شما نیستند

وقتی شما یک مشتری را به شرکت دیگری معرفی می کنید آنها هم متقابلاً این کار را برا شما انجام می دهند.

۱۴- به مشتریان خود هدیه ویژه دهید

مشتریانی که خدمات و محصولات شما را به دیگران معرفی میکنند هدیه ویژه ای دهید و از آنها قدردانی کنید. این هدیه می تواند یک کوپن تخفیف، هدیه ی نقدی یا حتی یک دست نوشته باشد. اینکار تلاش آن اشخاص را ستایش می کند و به آنها انگیزه می دهد تا اینکار را تکرار کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *