مراحل رسیدن به بازاریابی درونگرا

در مقاله قبل به تعریف بازاریابی درونگرا و بازاریابی برونگرا پرداختیم. در این مقاله قصد داریم تا به مراحلی که منجر به یک بازاریابی درونگرا میشود بپردازیم:

۱) جذب مخاطب: ابتدا باید غریبه ها یا مخاطب را به خودمان جذب کنیم.
۲) تبدیل مخاطب به Lead: باید آنقدر جذاب باشیم تا بتوانیم مخاطب را به مشتری احتمالی تبدیل کنیم.
۳)تبدیل Lead به مشتری قطعی: باید بتوانیم نظر مشتری را برای خرید کردن جلب کنیم و او را وادار به خرید کنیم.
۴) تبدیل مشتری به طرفدار: مرحله آخر، تبدیل مشتری به طرفدار برند میباشد.

 

جذب مخاطب

اولین کاری که در بازاریابی درونی باید انجام شود جذب مخاطب است. اما هر مخاطبی هدف ما نیست، بلکه تنها مخاطبانی که احتمال تبدیل به مشتری را دارند مدنظر داریم.

برای جذب مخاطب به وبسایتتان چهار عمل را میتوانید انجام دهید.

مقاله‌نویسی (Blogging): از اولین قدم ها برای بازاریابی درونگرا مقاله‌نویسی است. محتوای شما باید واقعا آموزشی و کارگشا بوده، و حتی‌الامکان، پاسخ‌گوی تمامی سوالات مشتریان‌تان باشد.
سئو (SEO): جست و جو کردن در گوگل از جمله کارهاییست تا مشتریان جواب سوال یا نیاز خود را از این طریق پیدا کنند. پس شما باید مطمئن شوید که هر زمان و هر مکان که مشتری احتمالی شما عبارتی را مرتبط به کالا و خدمات‌تان جست و جو کرد، وب سایت شما در نتایج اولیه باشد.
طراحی صفحات وب‌سایت: صفحات وبسایت شما باید به نحوی ساخته و طراحی شود تا کاربران با مراجعه به سایت شما به سمت مقصد مدنظر شما هدایت شوند.
اشتراک در شبکه‌های اجتماعی: تولید محتوا در شبکه های اجتماعی، علاوه بر این که باعث بالا رفتن درگیری (Engagement) مخاطب با برند شما می‌شود، می‌تواند ترافیک هدفمند قابل توجهی را نیز به سمت وب‌سایت شما روانه کند.

این مطلب را از دست ندهید:  هشتگ چیست و چگونه باید از آن استفاده شود؟

 

تبدیل مخاطب به مشتری احتمالی

پس از آنکه مشتری جذب وبسایت ما شد نیاز به یک راه ارتباطی با مشتری نظیر ایمیل و… داریم. برای اینکه بتوانیم ایمیل، شماره موبایل یا… را از مشتری دریافت کنیم میتوانیم یک پیشنهاد هیجان انگیز به مشتری دهیم. مانند کد تخفیف، کتاب الکترونیکی رایگان، فایل نمونه و …

برای دریافت اطلاعات مشتری کارها زیر را مدنظر داشته باشید:

ساخت CTA مناسب: برای درخواست از مشتری از دکمه دعوت کننده به عمل (cta) مناسب استفاده کنید. میتوانید از این دکمه برای دانلود فایل رایگان به ازای دادن ایمیل و … استفاده کنید.

ساخت صفحه فرود مناسب: پس از واکنش مخاطب به دکمه دعوت به عمل شما، مشتری را به صفحه مناسبی هدایت کنید تا بتوانید اطلاعات مشتری را دریافت کنید.

ساخت فرم مناسب: برای دریافت اطلاعات مشتری از یک فرم مناسب استفاده کنید.

ساخت دیتابیس مناسب: یک پایگاه داده بسازید که تمامی اطلاعات دریافت شده از مشتریان را در آن ذخیره کنید تا بتوانید آنها را تحلیل کنید و به مشتریان هدف خود برسید.

 

تبدیل مشتری احتمالی به مشتری قطعی

تا اینجای کار، مشتریان با کسب و کار شما آشنا شده اند و یک راه اتباطی با خود به شما داده اند، اما هنوز از شما خریدی نکرده اند. برای اینکه بتوانید محصولات خود را به این دسته از مشتریان بفروشید کارهای زیر را انجام دهید.

استفاده از ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ: به مشتریانیکه ایمیل، اس ام اس یا … خود را به شما داده اند، پیام دهید و محصولات جدید و یا پیشنهادات و تخفیف های خود را به آنها اطلاع دهید.

این مطلب را از دست ندهید:  تبلیغات در تلگرام

مدیریت ارتباط با مشتری: با استفاده از یک نرم افزار مناسب CRM امکان دسته بندی مشتریان، خرید آنها، معاملات و سایر اطلاعات را خواهید داشت.

یکپارچه سازی crm با بازاریابی: یکپارچه‌سازی بازاریابی با نرم افزار CRM شما می‌تواند به شما کمک کند تا میزان هماهنگی تیم بازاریابی و تیم فروش را ارزیابی کنید. این که تیم بازاریابی چقدر توانسته است مشتری احتمالی جذب کند، و تیم فروش، توانسته است چه تعدادی از آن‌ها را به مشتری قطعی تبدیل کند؟

 

تبدیل مشتری به طرفدار

در بازاریابی درونگرا، مهم است که بتوانید مشتریان خو را همواره راضی نگه دارید تا به طرفدار شما تبدیل شوند. برای اینکار میتوانید از نظرسنجی و شبکه های اجتماعی برای رصد مشتریان خود استفاده کنید. تا بدانید مشتریان خود چه انتظاراتی دارند و از کدام قسمت از محصولات یا خدمات شما ناراضی اند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *