مزایا و معایب تبلیغات رادیویی

مدتها قبل با رایج شدن تلویزیون، بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کردند که دوران رادیو به پایان میرسد، ولی هیچگاه این اتفاق نیفتاد و امروزه نیز، با آمدن انواع دستگاههای مدرن صوتی و تصویری، رادیو جایگاه خود را تا حدودی حفظ کرده است. دلیل، آن است که افراد در هنگام انجام کارهای دیگر، مسافرت و رانندگی می توانند براحتی به رادیو گوش دهند. گروهی از مخاطبان، تنها از طریق رادیو قابل دسترسی هستند، رانندگان تاکسی، کارگران کارگاههای تولیدی و … شاید هیچگاه تبلیغات شما را، در روزنامه ها و مجلات نبینند، ولی روزانه چند ساعت به رادیو گوش می کنند.

مزایای تبلیغات رادیویی

انعطاف پذیری: در تبلیغات رادیویی براحتی می توانید متن پیام خود را تغییر دهید و حتی آنرا با مناسبتهای مختلف سازگار کنید
ایجاد حس فوریت: تبلیغات رادیویی در شنونده، حس فوریتی ایجاد می کند که مجلات و روزنامه ها قادر به انجام آن نیستند.

دسترسی به مخاطبان خاص: امروزه بسیاری از ایستگاههای رادیویی مخاطبان خاص خود را انتخاب نموده اند و برای آنان برنامه پخش می کنند. مثلا با تبلیغات رادیو ورزش، می توانید به قشر علاقه مندان به ورزش دسترسی پیدا کنید.

وفاداری شنوندگان رادیو: شنوندگان رادیو معمولا به کانال رادیویی مورد علاقه خود وفادارند. بینندگان تلویزیون معمولا اینطور نیستند و اغلب در حال تغییر دادن کانالها هستند. شنوندگان رادیو کانال مورد علاقه خود را می بابند و سپس فقط به آن گوش می کنند.

هزینه های تبلیغات رادیویی: رادیو تا حدودی هزینه کمتری در مقایسه با سایر رسانه ها دارد. به دلیل آنکه هزینه های زمان پخش، کم است، تکرار گسترده امکان پذیر است. به علاوه هزینه تولید یک آگهی تجاری رادیویی، به خصوص اگر پیام توسط یک مجری ایستگاه محلی خوانده شود، ممکن است کمتر هم باشد. هزینه های کم و دسترسی به گروه های هدف مختلف رادیو، آن را به یک رسانه حمایت کننده عالی تبدیل کرده است. در حقیقت، مناسب ترین نقش برای اغلب تبلیغات رادیویی، نقش حمایتی آن است.

این مطلب را از دست ندهید:  چه متن و پیامی در شبکه اجتماعی توجه را جلب می کند

قدرت ترغیب مخاطب: در تبلیغات رادیویی این امکان وجود دارد که با مشتریان صحبت کنید، بنابرین بسیار موثرتر از نوشته است. شما می توانید با نحوه صحبت و لحن صدا، آنها را ترغیب به انجام کاری نمایید.

تصویرسازی ذهنی: تبلیغات در رادیو، امکان تصویر سازی به شنونده را می دهد. رادیو از واژه ها، جلوه های صوتی، موسیقی، و تنظیم مایه های صدا استفاده می کند تا شنوندگان را قادر سازد که تصویر مورد نیاز خود را از آنچه اتفاق میافتد، ایجاد کنند.

معایب تبلیغات رادیویی

عدم تاثیر برای تمامی محصولات: رادیو تنها در موارد خاصی موثر است و از تبلیغات رادیویی نمی توان برای فروش هر نوع کالایی استفاده کرد. مثلا با تبلیغات رادیویی نمی توان اتومبیل فروخت ولی بلیطهای کنسرت از طریق تبلیغات رادیویی براحتی فروخته می شوند.

عمر کوتاه پیام: وقتی پیام تبلیغاتی شما پخش شد، دیگر قابل برگرداندن نیست. اگر مخاطب بخشی از آنرا نشنود و یا قادر به یادداشت شماره تلفن نباشد، نمی تواند پیام را برگرداند و به آن دوباره گوش کند. مخاطب باید منتظر شنیدن اتفاقی همان پیام در زمانی دیگر باشد.

دسترسی زمانی محدود به مخاطبان: بسیاری از مردم ، فقط در هنگام رفتن به محل کار و برگشتن از آنجا به رادیو گوش می کنند. آنها بطور شبانه روزی رادیو گوش نمی کنند. بنابرین تنها در ساعات خاصی از روز، تبلیغ رادیویی شما می تواند عملا موثر واقع شود.

عدم توانایی در ارائه بصری: بعضی از محصولات را نمی توان با توضیح دادن فروخت. مشتری باید تصویر آنرا ببیند تا ذهنیت درستی بدست آورد. رادیو از توانایی ارائه تصویری درست از محصول قاصر است.

این مطلب را از دست ندهید:  راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی با کمترین هزینه و بهترین بازخورد

فقدان جنبه دیداری: محدودیت های موجود صوتی ممکن است مانع جریان خلاقیت شود. بدیهی است محصولاتی که به خاطر پی بردن به ارزش آن باید نمایش داده یا دیده شوند، برای تبلیغات رادیویی مناسب نیستند. خلق آن دسته از تبلیغ های رادیویی که شنونده را ترغیب به دیدن محصول می کند، چالشی مشکل است.

در میان رسانه های تبلیغاتی، ابزار های دیگری نیز وجود دارند که از انعطاف پذیری بالا، ایجاد حس فوریت، پایین بودن قیمت تبلیغات، عمر بالای پیام، با فراگیر شدن اینترنت و موبایل، دسترسی زیاد به مخاطبان دارند. یکی از این بهترین ابزار ها اپلیکیشن پاداشک است.برای آشنایی بیشتر با این سیستماینجا را کلیک کنید.

یک دیدگاه در “مزایا و معایب تبلیغات رادیویی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *