مزایا و معایب تبلیغات پیامکی

امروزه مدیران بازاریابی، از تبلیغات پیامکی برای ارایه سرویس بهتر به مشتریان استفاده میکنند. در نتیجه، ارایه خدمات متنوع به مشتریان به سهولت میسر شده و شرکت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند با مشتریان بالفعل و بالقوه خود به سهولت ارتباط برقرار کند. اما اینکه آیا تبلیغات اس ام اسی توان به‌ کارگیری به عنوان یک رسانه تبلیغاتی موثر را دارد یا خیر، به شناخت دقیق مزایا و معایب آن از یک طرف و مقایسه آن با سایر رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تبلیغات از طرف دیگر بستگی دارد.

مزایای تبلیغات پیامکی

اثر ویروسی: پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ارسالی در صورت جذاب یا اثرگذار بودن، از اثر تبلیغات ویروسی برخوردار خواهند شد؛ به‌گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که افراد آن را برای یکدیگر ارسال خواهند کرد، بدون آنکه شرکت هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای را متحمل شود.

دسترسی دائم: صاحبان تلفن‌‌‌‌‌‌‌‌‌همراه، این وسیله را در اکثر اوقات شبانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌روز و در اکثر اماکن، همراه خود دارند. از این رو شرکت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به طور دائم ارتباط خود را با مخاطبان حفظ کند و در مواقع اضطراری، پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی را به مخاطبان ارسال کند.

تعامل دوطرفه: با استفاده از تبلیغات SMS امکان تعامل دوطرفه بین فرستنده و گیرنده پیام وجود دارد. بر این اساس تاحدودی امکان پیگیری و اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری نتایج حاصل از عملکرد بازاریابی شرکت را به وجود خواهد آورد.

ارسال فوری پیام: بسیاری از مواقع برای شرکت این الزام به وجود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید که پیامی را در لحظه به اطلاع مخاطبان برساند. پیامک تبلیغاتی این قابلیت را دارد که از آن برای ارسال فوری پیام استفاده كرد.

سطح پوشش بالا و فراوانی رویت: با توجه به استفاده تعداد زیادی از افراد جامعه از تلفن همراه، این تکنولوژی از سطح پوشش بالایی برخوردار است. به رغم اینکه برخی دیگر از رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تبلیغاتی از این ویژگی برخوردارند اما باید در مورد تبلیغات اس ام اسی عنوان کرد که علاوه بر دسترسی بالا، ارسال کننده پیام از تعداد افراد دریافت‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده پیام اطمینان دارد؛ در حالی که پخش پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تبلیغاتی در مورد تبلیغات در تلویزیون یا تبلیغات در رادیو اطمینان از رویت بالا را به همراه ندارد. هرچند که قابل قبول است که صفت فراوانی رویت بر رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای نظیر تلویزیون یا رادیو نیز حمل شود.

این مطلب را از دست ندهید:  مزایا و معایب تبلیغات محیطی

ایجاد پایگاه داده: ارسال SMS تبلیغاتی و پاسخگویی افراد به پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شرکت پایگاه داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای را در ارتباط با مشتریان به وجود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورد که شرکت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از آن در برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تبلیغات خود استفاده کند. استفاده از پایگاه داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در بازاریابی امروزی جزو اصولی است که شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را به سوی برقراری ارتباط فرد به فرد با بازار هدایت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و ارزش پیام ارسالی برای افراد را با توجه به سفارشی بودن ارتقاء می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

خوانده شدن پیام: مردم ماهیتا علاقه دارند که پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌های رسیده را بخوانند. برعکس ایمیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ناخواسته را به راحتی حذف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. به تعبیری، پیامک تبلیغاتی ارسالی شرکت، در اکثر مواقع خوانده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

امکان ارسال پیام کوتاه آف‌‌‌‌‌‌‌‌‌لاین: با توجه به اینکه شبکه مخابرات در صورت در دسترس نبودن و یا خاموش بودن تلفن‌‌‌‌‌‌‌‌‌همراه مخاطبان، تبلیغات اس ام اسی را در خود ذخیره کرده و سپس ارسال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی نیز به مقصد تلفن‌‌‌‌‌‌‌‌‌همراه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هایی که فعلاً در دسترس نیست ارسال کرد.

معایب تبلیغات پیامکی

واکنش نامناسب افراد: افراد گاه نسبت به تبلیغات SMS ناخواسته از خود واکنش نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. این‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه SMS ها به مرور موجب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود تا افراد واکنشی نظیر بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌تفاوتی، ناراحتی، عصبانیت و… از خود بروز دهند.

محدودیت تعداد حروف: پیام ارسالی شرکت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌بایست حداکثر ۱۶۰ کاراکتر یا حرف لاتین و ۷۰ حرف فارسی را شامل شود. درصورت افزایش حروف بیشتر از این تعداد، هزینه شما دوبرابر خواهد شد.

نگرانی از پاسخگویی: افراد نسبت به پاسخگویی به تبلیغات پیامکی های ناشناخته به دلیل افزایش پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کلاهبردارانه بسیار محتاط عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. به همین دلیل کارشناسان اعتقاد دارند که فرستند پیام باید در پیام ارسالی به درستی خود را معرفی کند.

این مطلب را از دست ندهید:  بازاریابی درونگرا و بازاریابی برونگرا

محیط ناامن: ممکن است پیامک تبلیغاتی ارسالی به گیرنده نرسد و در بین راه عمداً یا سهواً توسط فردی دیگر دریافت شود. توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود از این وسیله برای ارسال اطلاعات محرمانه استفاده نشود.

با توجه به آنچه گفته شد، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به این نتیجه رسید که هیچ فعالیتی در حال‌‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر بدون بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری از خدمات ارتباطی بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌وری نخواهد داشت. تبلیغات الکترونیکی مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و بارزترین تفاوت بین دنیای امروز و دنیای دیروز است. راه رسیدن به بهترین نتیجه تبلیغات، استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است. تبلیغات ویروسی، بیشتر از سایر تبلیغات توسط افراد دیده میشوند، بهترین و اثرگذارترین نوع تبلیغات به حساب می آیند. سیستم های جدیدی بر بستر موبایل شکل گرفته است که این امکان را فراهم میکند. از بهترین و پرکاربردترین آنها پاداشک است که با استفاده از روش نوین تبلیغات دهان به دهان محصولات و خدمات را به عموم مردم معرف میکند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *