نرخ بازگشت سرمایه تبلیغاتتان چقدر است؟

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI چیست؟

بگذارید با یک مثال این مفهوم را برای شما توضیح دهیم، فرضا در حیطه کاری شما، از هر مشتری که از شما خرید کند مبلغ ۵۰ هزار تومان سود کسب میکنید. شما برای کسب و کار خود نیاز به تبلیغ دارید و برای این کار مبلغ “۳۰۰ هزار تومان” بودجه در نظر میگیرید… در صورتیکه شما با تبلیغات، ۶ نفر به مشتریان خود اضافه کنید، تازه هزینه و سود سر به سر میشود، و نرخ بازگشت سرمایه شما ۰% میشود. در واقع نرخ بازگشت سرمایه نسبت سود بدست آمده به کل هزینه میباشد. برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

با توجه به فرمول فوق، اگر شما از تبلیغاتتان ۷ مشتری (۳۵۰= ۵۰ × ۷) جذب کنید: “(۱۰۰ × ۳۰۰ / (۳۰۰ – ۳۵۰))” نرخ بازگشت سرمایه تان حدود ۱۶ درصد میشود.

و اگر تنها ۴ مشتری جذب کنید، “(۱۰۰ × ۳۰۰/(۳۰۰-۲۰۰))” نرخ بازگشت سرمایه تان برابر با منفی ۳۳ درصد میشود که به معنی ضرردهی کسب وکار از تبلیغات شماست.

مهمترین کاربرد استفاده از نرخ بازگشت سرمایه، شناخت بهترین ابزار و روش برای تبلیغات شماست، با استفاده از این روش میتوانید بفهمید مشتریان شما از کدام کانال ها با شما ارتباط برقرار کرده اند و بهترین روش بازاریابیتان کدام است.

البته برای محاسبه دقیق تر میتوان نسبت به هزینه ها کمی حساس شد، هزینه های پنهانی نیز وجود دارد که بصورت مستقیم قابل مشاهده نیست مانند هزینه آموزش و یادگیری کارکنان و بازاریابان و ….

این مطلب را از دست ندهید:  نوشتن عنوان مناسب برای تبلیغات

یکی از مواردی که محاسبه ROI برای آن مشکل است بازاریابی دهان به دهان است. اما همانطور که میدانید بهترین و پرسود ترین و در عین حال کم هزینه ترین روش تبلیغ همین بازاریابی دهان به دهان است (در این مقاله به مفهوم بازاریابی دهان به دهان پرداختیم). اما امروزه با استفاده از روش های تبلیغاتی جدید مثل پاداشک و با بهره گیری از همین بازاریابی دهان به دهان و با رهگیری مشتری (آموزش رهگیری تبلیغات) میتوان نرخ بازگشت سرمایه این روش را هم حساب کرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *