نکات مهم در رابطه با تست A/B

تست A/B به مدیران و کارشناسان تبلیغات این امکان را می‌دهد تا بتوانند صفحه فرود موثر تری ایجاد کنند. در واقع با تغییری که در یک بخش از ساختار صفحه فرود یا رنگ، تصویر، عنوان و زیر عنوان تبلیغ می‌دهید می‌توانید در یک بازه زمانی مشخصی ببینید که آیا این تغییر به بهتر شدن فروش شما کمک کرده است یا خیر؛ همچنین با استفاده از این تست می‌توانید ببینید مشتریان شما به چه تغییراتی عکس‌العمل مثبت و به کدامیک عکس‌العمل منفی نشان داده‌اند.

کسب و کارهاییکه به این موضوع توجه نمیکنند و آنرا سخت و وقت گیر میدانند در واقع خود را از شناخت سلایق و نظرات کاربر محروم میکنند و در این بازار پر رقیب، از سایر سازمان ها جا می مانند.

نحوه عملکرد تست A/B

برای انجام این کار، وبسایت خود را به گروهی از کاربران نمایش دهید. پس از مشاهده و ثبت رفتار کاربران، یک تغییر کوچک بوجود آورده و مجددا سایت خود را به گروهی دیگر نمایش دهید و نتایج را یادداشت کنید ( روش  رهگیری کاربران را از اینجا مطالعه کنید). حالا به مقایسه رفتار کاربران بپردازید و ببینید که آن عاملی که در صفحه فرود و تبلیغات تغییر داده شده چقدر در رفتار کاربر و فروش شما تاثیر میگذارد. توجه کنید که در هر مرحله این تغییرات نباید زیاد باشد، چون پس از مشاهده رفتار کاربران بطور دقیق متوجه نخواهید شد که این تغییر رفتار مربوط به کدام از قسمت ها میباشد.

بطور مثال میتوانید عنوان، متن زیر عنوان، تصویر، ویدئو، CTA، رنگ بندی، چپ ستون یا راست ستون بودن و محل قرار گیری موارد ذکر شده را تغییر دهید.

این مطلب را از دست ندهید:  نرخ بازگشت سرمایه تبلیغاتتان چقدر است؟

برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید:

شما یک وبسایت خبری دارید که میخواهید در قسمتی از سایت بنر طراحی شده خود را تبلیغ کنید، ابتدا این بنر را در سمت چپ قرار میدهید و طی مدت یک هفته تعداد کلیک روی آنرا مینویسید. سپس در قسمت راست قرار دهید و بعد از یک هفته نتیجه را یادداشت کنید و با نتیجه های قبلی مقایسه کنید. بطور مثال به این نتیجه رسیدید که بهترین محل قرار گیری بنر قسمت راست سایت میباشد. سپس محل قرار گیری دکمه CTA=(متن دعوت کننده به یک عمل، کلماتی مانند: “بیشتر بخوانید”، “دانلود کنید”) را تغییر دهید و از پایین به بالا منتقل کنید. در آزمایش های بعد رنگ این دکمه را تغییر دهید. عنوان ها و متون و تصاویر دیگر را نیز تغییر دهید تا بتوانید به بهترن نتیجه برسید. (طراحی بنر تبلیغاتی مناسب را مطالعه کنید)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *