چگونه مشتریان خود را بشناسیم؟

شناخت مشتری از مهمترین اصول تجارت و تبلیغات است؛ اما بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها و مدیران این اصول را نمیشناسند. با تحقیق خوب میتوانید بفهمید مشتریان شما چه کسانی هستند، از اخلاق و عادت‌هایشان سردر بیاورید و از علایق آن‌ها مطلع شوید.
انتخاب برند و خریدها معمولاً غیرارادی هستند و چیزی فراتر از یک نگاه می‌تواند در انتخاب و تصمیم افراد نقش داشته باشد.

با روش های زیر تا حدود زیادی میتوانید از مشتریان خود شناخت کسب کنید:

ایجاد انگیزه

اگر شما فروشگاه اینترنتی دارید که در آن مواد غذایی عرضه می‌کنید میتوانید با دادن محصولات رایگان، از آن‌ها اطلاعات کسب کنید. با طرح یک سری سؤالات این افراد را بشناسید. این سؤالات می‌تواند نظرسنجی در مورد محصولات، تا اطلاعات شخصی آن‌ها و شناخت شخصیتشان باشد.

ایجاد لیست

لیستی از مشتریان هدف خود که می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، درست کنید و آن‌ها را خوب بشناسید. آن‌ها را به صرف چای یا رستوران دعوت کنید. اینکار به شما کمک کند تا شخصیتشان را بشناسید، حتی اگر در مورد محصولات شما صحبت نمی‌کنند.

محیط

سعی کنید به محیطی که مشتریان هدفتان در آن کار یا زندگی می‌کنند، نزدیک شوید. به چیزهایی که از صحبت کردن به دست نمی‌آید بیشتر دقت کنید.

مصرف محصولات خودتان

خودتان از محصولاتی که تولید می‌کنید یا می‌فروشید استفاده کنید. اگر بتوانید تجربه‌ای که مشتریانتان در مورد محصولاتتان کسب می‌کنند را داشته باشید می‌توانید به آن‌ها بیشتر نزدیک شوید.

شبکه های اجتماعی

اگر در رسانه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، تلگرام و فیس‌بوک فعالیت دارید سعی کنید با مشتریان هدف خود بیشتر در تماس باشید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

این مطلب را از دست ندهید:  مراحل رسیدن به بازاریابی درونگرا

خرج کردن همانند مشتری

اگر می‌دانید مشتری هدفتان در هفته چقدر هزینه صرف می‌کند، تلاش کنید یک‌ مدت همانند آن‌ها با این مقدار پول زندگی کنید. این تمرین شما را در موقعیت مشتری‌تان قرار می‌دهد و می‌توانید متوجه شوید چرا از برند خاصی از محصولاتتان استفاده می‌کند.

محدودیت‌ها و عوامل حواس‌پرتی

به محدودیت‌ها و عوامل حواس‌پرتی مشتری خود در هنگام خرید توجه کنید و این شرایط را برای خود بازسازی کنید. اگر عینک می‌زنند شما هم هنگام خرید از عینک استفاده کنید. اگر با فرزندان خود به خرید می‌آیند شما هم خود را در این شرایط قرار دهید. ببینید در موقعیت آن‌ها چه عواملی آن‌ها را وادار به انتخاب می‌کند.

طی کردن مسیر مانند مشتری

اگر یک سرویس خاصی را عرضه می‌کنید یک‌بار فرآیند ثبت‌نام را از ابتدا تا انتها طی کنید. برخی از صاحبان کسب‌وکار این کار را انجام نمیدهند و از مشکلات سیستم خود خبر ندارند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *